آداب و اعمال زیارت اربعین

ⒾⓈⓁⒶⓂⒹⓄⓦⓃⓁⓄⒶⒹ

آداب و اعمال زیارت اربعین

همراهان عزیز ایران ناز عزاداریهایتان مقبول حق. با ما در اسلام دانلود همراه باشید .در آداب و اعمال زیارت اربعین حضرت امام حسین (علیه السلام) مطالب زیادی است که به چند نمونه آن اشاره می کنیم :

۱٫غسل زیارت و دعا

شیخ طوسی در کتاب مصباح ازصفوان جمّال روایت کرده: از امام صادق (علیه السلام) براى زیارت مولایمان‏ حسین (علیه السلام) اجازه خواستم و استدعا نمودم براى من جهت زیارت آن حضرت دستورالعملى ذکر کند که به آن صورت‏ به زیارت اقدام کنم. فرمود: اى صفوان، پیش از حرکت به سفر، سه روز روزه بدار و روز سوم غسل کن. پس اهل‏ و عیال خود را نزدخویش جمع کن و چنین بگو «اللّهم انىّ استودعک… ». آنگاه دعایى تعلیم او فرمود که وقتى به فرات برسد بگوید. سپس فرمود: با آب فرات غسل کن. به‌درستى که پدرم مرا از پدرانش علیهم السّلام خبر داد که‏ رسول خدا(ص) فرمود: همانا فرزند من حسین، پس از من در کنار فرات کشته خواهد شد، هر که او را زیارت‏ کند و از فرات غسل نماید، گناهان او بریزد و مانند روزى شود که مادر او را به دنیا آورده است. چون غسل کنى در حال انجام غسل بگو:

«بِسْمِ اللهِ وَ بِاللهِ اللهُمَّ اجْعَلْهُ نُورا وَ طَهُورا وَ حِرْزا وَ شِفَاءً مِنْ کُلِّ دَاءٍ وَ سُقْمٍ وَ آفَهٍ وَ عَاهَهٍ اللهُمَّ طَهِّرْ بِهِ قَلْبِی وَ اشْرَحْ بِهِ صَدْرِی وَ سَهِّلْ لِی بِهِ أَمْرِی: به خدا و با خدا. خدایا آن را قرار ده روشنى و پاک کننده‏ و نگهدارنده و شفاى از هر درد و بیمارى و آفت و آسیب. خدایا دلم را با آن پاک کن و سینه‏‌ام را بگشاى و کارم را با آن آسان گردان».

۲٫ لباس تمیز و آراستگی و خوش بویی

در زیارت حضرت امام حسین (علیه السلام) آمده است :

«هر گاه به زیارت آن حضرت رفتی، از کنار فرات غسل کن، لباس های پاکیزه بپوش و پا برهنه به سوی حرم عزیمت کن».

ⒾⓈⓁⒶⓂⒹⓄⓦⓃⓁⓄⒶⒹ

۳٫ذکر تسبیح و تکبیر

در زیارت امام حسین (علیه السلام) روایت شده که قبل از زیارت و در بدو ورود، حتی وقتی به فرات می رسد تا غسل زیارت کند، صد مرتبه الله اکبر، صد مرتبه لا اله الا الله و صد مرتبه صلوات بگوید. نیز در روایت است: هنگام زیارت وقتی مقابل قبر امام معصوم قرار گرفت، بگوید: «لا اله الا الله وحده لا شریک لَهُ»، ثواب بسیار بری او نوشته می شود.(

۴٫حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح

ادب دیگر در زیارت، که نشانه محبت و ارادت بیشتر است، نزدیک شدن به قبر، دست نهادن به آن، بوسیدن و ابراز اشتیاق است. داستان زیارت اربعین جابربن عبدالله انصاری و عطیه گواه این زیارت عاشقانه است که دست روی قبر سیدالشهدا نهاد و بر او درود و سلام داد.

مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان، ضمن بحث از آداب زیارت به این نکته اشاره می کند که برخی می پندارند رعایت ادب به حریم امامت، به آن است که زائر هر چه دورتر بایستد و به قبر و ضریح نزدیک نشود. ایشان این را اشتباه می دانند و تأکید می کنند که نزدیک شدن به قبر و ضریح و بوسیدن آن یکی از آداب است.

۵٫ زیارت اربعین :

هم خواندن زیارت اربعین حتی از راه دور و هم زیارت کردن در کنار قبر حضرت امام حسین (علیه السلام) از نزدیک در روز اربعین مورد عنایت است که علماء و اولیای الهی برای زیارت سیدالشهدا (علیه السلام) در روز اربعین اهمیت و جایگاه والایی قائلند و با پای پیاده از نجف اشرف به سوی کربلا رهسپار می‌شوند، بی‌شک جابر بن عبدالله، نخستین زائر کربلای معلی در روز اربعین سال ۶۱ هجری است، این سنت حسنه نیز در سال‌های حضور ائمه معصومین (علیهم السلام) با وجود حکومت سفاک و خونریز اموی و عباسی انجام شده است.

پی نوشت ها

۱٫ شیخ عباس قمی ، مفاتیح الجنان، ادب پنجم از آداب زیارت.

۲ . شیخ عباس قمی ، مفاتیح الجنان، آداب زیارت امام حسین (علیه السلام).

ⒾⓈⓁⒶⓂⒹⓄⓦⓃⓁⓄⒶⒹ

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*