فروشگاه : دکتر عباسی – مجموعه نقد ۶ سریال استراتژیک

نقد سریال عباسینقد سریال های (تصویری): Prison Break (فرار از زندان)- Lost – Alias –۲۴ – The Unit – Jericho

نقد سریال فرار از زندان prison break

این سریال از سال ۲۰۰۵ در شبکه Fox تهیه و پخش شد و از همان قسمت های اول محبوبیت خود را بین مخاطبین تمام جهان بدست آورد. در ضمن این سریال امتیاز ۹٫۱ از سایت IMDB گرفته است . داستان سریال درباره‌ی فردی است که برای قتلی که انجام نداده به زندان می‌افتد و به اعدام محکوم می‌شود؛ و برادرش که هوش فوق‌العاده‌ای دارد، خود را به زندان می‌اندازد تا با نقشه‌ای حرفه‌ای او را از زندان نجات دهد.

در ابتدا قرار است که مایک، برادرش که بیگناه است و در انتظار اعدام در زندان به سر میبرد را از زندان ایالتی نجات دهد. مایک فرصت کمی در اختیار دارد و به علت نفوذ افرادی که خارج از زندان قصد دارند برادرش را گناهکار جلوه دهند باید سریع نقشه ی فرار از زندان و مراحل بعدتر را که قبلا برای ماه ها تعیین و برنامه ریزی شده، پیاده کند.

مایک با گناهکار جلوه دادن خودش و ارتکاب جرم دزدی از بانک، با هوشمندی زمینه ی حضورش در زندان ایالتی را فراهم می کند. مایک با دوستان و دشمنان بسیاری در زندان مواجه میشود که هر کدام برای خود دردسرهایی دارند .

در سال ۲۰۰۳ شیورینگ (طراح اصلی سریال) داستان را که ایده اولیه و خام آن برگرفته از ذهن همکار وی بود به کمپانی Fox ارائه کرد اما مسئولان شرکت نسبت به امکان ساخت و موفقیت آن مردد بودند و بنابراین ساخت آن تا سال ۲۰۰۵ که با مشاهده موفقیت سریال هایی چون ۲۴ و گمشده مواجه شدند به طول انجامید. قرار بود اسپیلبرگ به این پروژه بپیوندد اما به دلیل مشغولیت در فیلم “جنگ دنیاها” نتوانست به آن وارد شود.

فصل اول سریال نقد های مثبت زیادی دریافت کرد و در درجه بالایی قرار گرفت. این فصل که قرار بود در ۱۳ اپیزود ساخته شود به دلیل محبوبیت مردمی به ۲۲ اپیزود افزایش یافت.

“Prison break” نامزد دریافت جوایز زیادی شده است و در سال ۲۰۰۶ موفق به دریافت جایزه انتخاب مردم برای بهترین سریال تلویزیونی درام شد. موزیک زمینه این سریال نامزد دریافت جایزه Emmy در سال ۲۰۰۶ شده است. موسیقی متن این سریال اثر یک ایرانی است !

نقد سریال گمشدگان یا لاست (Lost)

این مجموعه تلویزیونی داستان ۴۷ نفر از بازماندگان یک هواپیما را نشان می‌دهد که از سیدنی استرالیا به مقصد لس آنجلس در حال حرکت بوده که بر فراز جزیره‌ای ناشناس در اقیانوس آرام سقوط می‌کند.

افراد مختلف این مجموعه هر کدام به عنوان نماینده یک تمدن به شمار می‌روند که مخاطب بعد از دیدن این مجموعه تحت تأثیر القائات فراوانی درباره تمدن‌های مختلف قرار می‌گیرد.

نقد سریال ۲۴ :

این سریال به سبک اکشن و ماجرایی است. نقش اول این داستان «جک باور» در اداره ی CTU (واحد ضد تروریستی)، شاخه ای خیالی از سازمان CIA مشغول به کار است(که البته شاخه ای شبیه آن با نام دیگر در این سازمان وجود دارد) و هر فصل (Season) یک روز از زندگی او را، در حال مبارزه با یک نقشه ی تروریستی بزرگ و خطرناک نشان می دهد. هر قسمت (Episode) از سریال، یک ساعت از روز جک باور را نشان می دهد و در قسمت ۲۴ روز جک باور به پایان می رسد.

هر قسمت (Episode) از سریال، یک ساعت از روز جک باور را نشان می دهد و در قسمت ۲۴ روز جک باور به پایان می رسد.

علیرغم چندین بدشانسی بزرگ، استقبال مردم آمریکا از این سریال خوب بوده و به مرور زمان افزایش چشمگیری داشته است. با توجه به اینکه پخش فصل اول این سریال اندکی پس از حادثه ی ۱۱ سپتامبر آغاز شد و با توجه به محتوای تروریستی فیلم شبکه ی Fox در ابتدا پخش سریال را برای مدتی به تعویق انداخت. اما با پخش سریال استقبال خوبی از آن به عمل آمد به طوری که «کیفر ساترلند» بازیگر کاراکتر جک باور، برای بازی در تنها ۱۰ قسمت اول سریال برنده ی جایزه ی گوی زرین شد. با فروش DVD فصل اول، این سریال رکورد فروش DVD در بریتانیا را، نه فقط در بخش سریال، بلکه در بخش فیلم شکست و ارباب حلقه ها را پشت سر گذاشت. به طوری که خود کیفر ساترلند از این رکورد شکنی اظهار تعجب نمود.

این سریال در سایت imdb نمره ی ۹٫۱ از ۱۰ را دارد.

از ویژگی های این سریال این است که تمام حوادث در ۲۴ ساعت اتفاق میافتند،‌ یعنی هر حادثه ای در یک ساعت از ۲۴ ساعت و در واقع در ۲۴ قسمت مجزا پخش می گردد.

مرکز CTU در لس آنجلس به سرپرستی مأمور ویژه جک باور (کیفر ساترلند) اداره می شود که به خاطر کشته شدن همسرش از کارش کناره گیری می کند و سرپرستی آنجا را به جورج میسون و آن نیز به تونی آلمیرا می سپارد. به همین ترتیب ریاست این مرکز با توجه به شرایطی که پیش میابد در طول سریال به مأمورین ویژه ای سپرده می شود. تنها جک باور است که به خاطر وفاداری اش به میهن به سیستم و ریاست جمهوری و در کنار مأموران این مرکز عملیات تروریست ها را از هر نوعی که باشد خنثی می سازد.

نویسندگان سریال در تلاش اند عملیات ضد تروریستی مأمورین CTU را در طول سریال متنوع جلوه دهند، لذا مأمورین برای مبارزه با تروریست ها از هر ملیتی مثل صرب، آمریکایی خاورمیانه ای، مکزیکی،‌ روسی، ترک، انگلیسی، … که امنیت آمریکا را تهدید کند آمادگی کامل دارند.

سازمان CTU بدون وقفه، سه مشکل عمده جامعه یعنی آشفتگی های داخلی سلاح میکروبی و بمب هسته ای را مورد بررسی و اخبار آنها را به طور جدی پیگیری می کند.از طرفی نویسندگان سریال بدینوسیله دشمنان ایالات متحده، یعنی جنگ افروزان را اسلامگرایان افراطی و مافیا (که عمدتاً مکزیکی هستند) به چالش می کشد.

البته در این زمینه وظیفه رئیس جمهور به عنوان رئیس منتخب مردم در تصمیم گیری صحیح برای مقابله با این حوادث را بسیار خطیر و مهم جلوه می دهد. به طوری که این موضوع یکی از محورهای اساسی و اصلی سریال ۱۵۰ قسمتی قرار می گیرد.

در سریال «۲۴» نقش رئیس جمهور مهم تر از عملیات مأمورین CTU جلوه می کند در نتیجه تناقص در تصمیم گیری و ایفای وظیفه به عنوان سرپرست خانواده (رئیس جمهور صاحب همسر و دو فرزند دختر و پسر است) و رئیس سیاسی کشور بودن شدت رخ نشان می دهد. رئیس جمهور آقای پالمر از طرفی می بایست مراقب توطئه های خانوادگی و رقیبان خود باشد و از سویی در همان زمان، به عنوان رئیس یک کشور بایستی در برابر خشن ترین اتفاقات تصمیم گیری جدی بکند و دستورات مقتضی برای حفظ امنیت کشور صادر کند.

همه این تناقضات یعنی راه اندازی مرکز CTU به عنوان مرکز مبارزه با تروریست ها با ملیت ها مختلف، شخصیت پردازی مأمورین به خصوص رابطه بین جک باور با همسر و دخترش، حوزه سیاسی رئیس جمهوری و مسئولیت وی در برابر خانواده و… کشش های دراماتیکی هستند که نویسندگان سریال با هدف گذاری عمدتاً سیاسی از عهده پرداخت آنها در طول سریال موفق عمل کرده اند.

در فصل های اولیه سریال یک باند مافیایی مکزیکی برای اخاذی از دولت آمریکا، با متوسل شدن به حمله با سلاح های میکربی امنیت آمریکا را تهدید می کند. مافیای مکزیکی برای رسیدن به هدف خود از انجام کارهایی همچون ترور، حمله به مراکز حساس و هسته ای کشور، گروگان گیری و حتی سوء استفاده از مأمورین مخفی (CTU) کوتاهی نمی کند و این هم زمان است با انتخابات ریاست جمهوری و کاندیداتوری آقای پالمر سناتور (سیاه پوست) که خود زمانی از طرف سازمان سیا مسئول یک گروه خرابکاری (جاسوسی) در یکی از کشورها بوده است، که طی عملیاتی که به شکست انجامیده چند تن از همکارانش کشته و چند تن به جرم خیانت محاکمه شده اند. به طوری که نتیجه این عملیات همچنان گریبان گیر آقای پالمر رئیس جمهور سیاه پوست و منتخب مردم است.

بخش اعظمی از سریال به تروریسم در آمریکا اختصاص یافته است و تروریست ها اسلامگرایانی افراطی مقیم آمریکا هستند که آمریکا را با بمب هسته ای تهدید می کنند. این سریال علاوه بر طرفداران اکشن و تیراندازی، به دلیل داشتن داستان پر هیجان، و نشان دادن زندگی شخصی شخصیت ها، به دوستداران سریال های درام و ماجرایی نیز توصیه می شود. این سریال محبوب ترین سریال در میان مردم اروپا است.

نقد سریال قهرمانان

سریال heroes
در این سریال کسانی که فکر می کردند مثل مردم عادی هستند، به نیروهای درون خود پی می برند و متوجه میشوند که خارق العاده هستند و ماجراهایی که بعدا برای نجات جهان انجام می دهند، این سریال از چندین بازیگر کلیدی برای کار خود بهره برده که هر کدام از آنها نیروی خاصی دارند و کارهای خاصی می توانند انجام بدهند،

برای مثال یکی از بارزترین ستاره های این فیلم که نقش آنرا Hayden Panettiere بازی کرده و این قابلیت را دارد که بعد از ایجاد هر نوع صدمه خود به خود و سریع خوب شود و شفا یابد.

شخصیت Matt یک افسر پلیس است و می تواند افکار مردم را بخواند، Isaac می تواند آینده را نقاشی کند.

Hiro شخصیت ژاپنی داستان می باشد که می تواند زمان را نگه داشته و حتی در زمان و مکان رفت و آمد کند.

Niki شخصیت زنی است که درون او فردی با نیروی بسیار زیاد وجود دارد و می تواند او را در مواقع سختی نجات دهد Micah پسر NiKi است و قابلیت زیادی در همین کوچکی دارد و می تواند ابزارهای الکترونیکی را به فرمان خود در بیاورد در این خانواده عجیبD.L نیز خیلی عجیب و خارق العاده است و می تواند از اجسام رد شود !!!

Flying Man نیز می تواند پرواز کند البته خیلی سریعتر!!! ایشان یک فرد سیاسی هم هست که می خواهد بعدا سکان ایالات متحده امریکا را در دست بگیرد !!!

Peter برادر او که در ابتدا هیچ قدرتی ندارد اما این احساس را دارد که میتواند یک Heroe باشد .

شخصیت منفی داستان Sylar کسی است که می خواهد باکشتن قهرمانان دیگر به نیروی آنها دست پیدا کند که در بعضی مواقع این نیروها برای او ایجاد مشکل هم می کند. او تمامی سعی خود را برای کشتن دیگر قهرمانان می کند. و یک دکتر هندی که Heroe نیست اما همه قهرمانان برای حل مشکلات خود نزد او می آیند .

نقد سریال ALIAS

این سریال که در ژانر ماجراجویی ، معمایی ، اکشن ، درام است داستان زندگی یکی از کارکنان CIA می باشد که متوجه فعالیت های تروریستی گروه خود می شود و درصدد افشای آن بر می آید ولی در این میان متوجه می شود که پدرش در این گروه فعالیت می کرده و پرده از حقایق قتل مادرش نیز بر می دارد .

این سریال در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۱ با نویسندگی Jesse Alexander آغاز شد و دو سال بعد Josh Appelbaum به همراه ” جسی الکساندر ” کار نگارش را ادامه دادند.جنیفر گارنر ایفاگر نقش ” سیدنی ” نقش اول این سریال را بازی می کند. وی متول ۱۷ آوریل ۱۹۷۲ درهیوستن تگزاس امریکاست.جنیفر در سال ۲۰۰۲ بخاطر بازی در سریال الیاس موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر زن شد. همچنین چهار سال متوالی ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر شد که خود افتخاری برای وی محسوب میشود .

این سریال در مورد سازمانهای جاسوسی و افراد جاسوس و ماموران مخفی و نقش اول این سریال شخصی بنام Sydney Bristow هست که یک مامور مخفی حرفه ای است که برای CIA کار میکرده است .حوادثی برای او و زندگی او اتفاق می افتد و سریال درباره این حوادث است .

نقد سریال Jericho
داستان سریال Jericho در ناحیه مسکونی کوچک Jericho در ایالت کانزاس آمریکا اتفاق می افتد .
داستان با مجموعه ای از انفجارهای هسته ای که منبع آن ها در ناحیه نامشخصی در نزدیکی شهر دنور در ایالت کلرادو ( ایالت مجاور کانزاس ) آغاز می شود . این حادثه خسارت سنگینی به جریکو وارد می نماید شخصیت اصلی سریال ، جیک گرین ۳۲ ساله می باشد که پسر شهردار جریکو ، یعنی جانسون گرین است .

او برای مدت کوتاهی درست چند روز قبل از این حادثه به زادگاهش یعنی جریکو بازمی گردد ( برای دیدن اقوامش ) ؛ پس از وقوع این حادثه او به همراه پدرش به بازسازی و ایجاد دنیای تازه ای در شهر مذکور مشغول می شوند .

جیک کم کم به یک رهبر در جریکو تبدیل می شود و به حمایت از شهر و شهروندان آن می پردازد .

قیمت : ۲۵۰۰ تومان   تعداد : ۲ DVD  قابل اجرا در : رایانه / دستگاه DVD تولید کننده : موسسه کوثر

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*