فروشگاه : نرم افزار گنجینه روایات نور

بعد از کلام نورانی و دلنواز قرآن کریم، احادیث و روایات اهل بیت علیهم السلام نسیم جان بخشی است که روح تشنه لبان حقیقت را می نوازد. در حقیقت کلام گرانسنگ پیامبر اعظم (ص) و امامان علیهم السلام چراغ راه مسلمانان است در جاده زندگی تا به منزل سعادت و رستگاری برسند. از این رو خواندن و یا دانستن احادیث آن معصومان الهی برای هر فرد مسلمانی لازم و ضروری است. در همین راستا مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نخستین نسخه دیجیتالی جامع احادیث اهل بیت علیهم السلام با ترجمه فارسی را تحت عنوان گنجینه روایات نور طراحی و تولید کرد.

این نرم افزار درقالب کتابخانه دیجیتالی نور است که از قابلیت های متنوع و مفیدی برخودار است.

در برنامه عظیم و ارزشمند گنجینه روایات نور، متن و ترجمه کامل ۲۳۳ عنوان کتاب در ۳۸۱ جلد از منابع روایی در موضوعات مختلف گنجانده شده است.

در برنامه عظیم و ارزشمند گنجینه روایات نور، متن و ترجمه کتاب های روایی همچون: بحار الانوار (۴۲ جلد)، اصول کافی، روضه کافی، من لایحضره الفقیه، ارشاد و امالی شیخ مفید، خصال و امالی شیخ صدوق، تحف العقول، لهوف، ثواب الاعمال، توحید مفضل، مکارم الاخلاق، غیبت نعمانی و کمال الدین گنجانده شده است.

امکانات برنامه

کتابخانه مهم ترین بخش برنامه است که اطلاعات آن را در قالب قسمت های متنوعی چون: نمایش، جستجو، متن وترجمه، آیات در کتب، قرآن و لغت نامه در اختیار کاربر قرار می دهد.

۱٫ نمایش

در این بخش، متن و ترجمه کامل ۲۳۳ عنوان کتاب در ۳۸۱ جلد از منابع روایی در موضوعات مختلف مانند: عقاید، تفسیر، فقه، اخلاق، تاریخ، دعا، طب، فضائل و مناقب قابل مشاهده است. در این قسمت تمام عناوین و سر فصل های کتب برنامه از طریق فهرست گزینشی و درختی عرضه شده است و از طریق انتخاب کتاب، جلد، صفحه و فهرست درختی می توان به متن کتاب ها و فصل های آن دسترسی پیدا کرد. امکان انتخاب عنوان کتاب و جلد و صفحه ی آن از راه های مختلف در بخش نمایش فراهم است. کاربر در صورت نیاز می تواتد دامنه کتب و مجلدات را از طریق قابلیت دامنه محدود نماید. همچنین می توان به سادگی میان متون عربی و فارسی ارتباط دوسویه برقرار کرد.

۲٫ جستجو

با مراجعه به صفحه ی جستجو می توان در بیش از ۲۸ هزار عنوان باب از طریق فهرست گزینشی به صورت موضوعی جستجو کرد. افزون بر آن امکان جستجو در متن و فهرست کتب برنامه برای محقق فراهم است. امکان جستجوهای متنوع و پیشرفته در تمام متون از طریق کلمه و عبارت از دیگر قابلیت های گنجانده شده در بخش جستجو ی برنامه است.

در این قسمت می توان با کمک عملگرهای ترکیبی، عبارات مختلف را بازیابی کرد و در صورت نیاز از گروه های فهرست سازی برای ساختن فهرست های پویا و متنوع از کلمات با استفاده از کاراکترهای عمومی (*و؟) به شکل های مختلف بهره برد و کلمات موجود در یک فهرست را یک جا در ترکیب واژه ها و یا فهرست های دیگر جستجو نمود.

۳٫ متن و ترجمه

در این قسمت، امکان ارتباط بین کتاب ها و ترجمه ی آنها فراهم است. در بخش متن و ترجمه از طریق گزینه ی «انتخاب ترجمه»، عناوین ترجمه های متن جاری نمایان می شود. همچنین کاربر می تواند توسط گزینه «تغییر اولویت» فهرست را به ترتیب دلخواه خود تنظیم کند.

۴٫ آیات در کتب

آیات در کتب از دیگر بخش های موجود در برنامه گنجینه روایات نور به شمار می آید. محقق می تواند با باز کردن این صفحه، بین آیات و کتب روایی ارتباط برقرار کند. علاوه بر آن می توان از طریق این گزینه به آیات متن کتب برنامه همراه با نشانی و نمایش متن مربوط به آن دسترسی پیدا کرد.

۵٫ قرآن

این بخش دارای دو قسمت نمایش و جستجو است. در قسمت نمایش، کاربر می تواند به متن کامل قرآن کریم با رسم عثمان طه دسترسی داشته باشد و در قسمت جستجو نیز قابلیت پژوهش در الفاظ قرآن کریم به روش های گوناگون برای محقق فراهم است. همچنین کاوش درآیات قرآن کریم به وسیله ریشه ومشتق کلمات فراهم است و می توان بین واژه های کتب با آیات قرآن ارتباط بر قرار کرد.

۶٫ لغت نامه

در این قسمت ، متن کامل ۱۰ دوره لغت نامه عربی و فارسی در ۶۲ جلد به نام های: التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، قاموس قرآن، المفردات فی غریب القرآن، کتاب العین، لسان العرب، مجمع البحرین، فرهنگ ابجدی ( عربی- فارسی)، ترجمه و تحقیق مفردات الفاظ قرآن، مصباح المنیر، النهایه فی غریب الحدیث و الأثر ارائه شده است و محقق می تواند ازطریق جستجوی ریشه و مشتق کلمات به معنای واژه های مورد نظر دسترسی داشته باشد.

امکانات پژوهشی

محققان می توانند با «رنگی کردن» متن مورد نظر و متمایز ساختن آن، در هنگام رجوع مجدد به متن، سریع تر به مطالب موردنظر دست پیدا کنند که این امر سبب سهولت هرچه بیشتر در امر پژوهش می شود. با استفاده از قابلیت «نمایه زنی» بر متن می توان برای قسمت مختلف متن کتاب ها عناوینی انتخاب کرد که در زمان لزوم به آنها مراجعه نمود.

کاربران می توانند با استفاده از قابلیت «حاشیه نویسی» نکته، نظر و یا مطالب مورد نظر خود را به طور اختصار یا تفصیل به قسمت حاشیه وارد کنند تا در مراحل بعدی پژوهش به آنها مراجعه نمایند و تحقیق خویش را توسعه بخشند. از طریق گزینه ی «علامت گذاری» امکان علامت گذاری بخش های مهم برای مراجعه دوباره فراهم گردیده است.

سایر امکانات

گزینش مطالب مورد نظر و انتقال آنها به دفترچه ی یاد داشت از جلمه قابلیت های است که در قسمت های مختلف برنامه وجود دارد. در صفحه ی دفترچه ی یاد داشت، امکان ویرایش متون، چاپ و ذخیره مطالب انتخابی وجود دارد.

در کلیه ی بخش های برنامه امکان (( چاپ)) متن کتاب ها در اندازه های مختلف موجود است. به وسیله ی گزینه ی (( راهنما)) می توان اطلاعات مختصر و مفید درباره ی قسمت های گوناگون برنامه به دست آورد. با ورود در قسمت (( کتابشناسی)) نام کتب موجود در برنامه قابل مشاهده بوده و امکان دسترسی به توضیخات کافی درباره هر کتاب و مؤلف آن برای کاربر فراهم گردیده است. همچنین قابلیت دستیابی به ۷ نوع قلم و ۷ نوع صفحه کلید رایج برای سهولت درانجام تحقیق و امکان حذف نمایه ها، نشانه ها، حاشیه ها و محل های رنگی شده در قسمت (( تحقیقات)) وجو دارد. معرفی نرم افزار گنجینه روایات نور ومرکزتحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی دربخش درباره از دیگر امکانات گنجانده شده در این برنامه است.

افزون بر آن امکان تغییر زبان برنامه به فارسی، عربی و انگلیسی برای محقق میسر است.

به طور کلی امکانات نرمافزار عبارت است از:

· متن و ترجمه کامل ۲۳۳ کتاب در ۳۸۱ مجلد از منابع روایی در موضوعات مختلف مانند : اخلاق- تاریخ- تفسیر- دعا- طب- عقائد – فضائل ومناقب- فقه – ارایه متن و ترجمه کتاب های روایی همچون: بحار الانوار ۴۲ مجلد- اصول و روضه کافی- من لایحضره الفقیه – ارشاد و امالی شیخ مفید- خصال و امالی شیخ صدوق- تحف العقول- لهوف- ثواب الاعمال- توحید مفضل- مکارم الاخلاق- غیبت نعمانی – کمال الدین

· امکان مشاهده ترجمه احادیث به زبان فارسی و ارجاع هم زمان به متن عربی

· دسترسی به تفسیر آیات در گستره احادیث برنامه

· دسترسی به قابلیت‏های پژوهشی مانند: نمایه‏زنى، حاشیه نویسی، رنگی کردن و علامت گذارى، ارتباط واژه ها با لغت نامه ها

· قابلیت جستجوهای متنوع و پیشرفته در تمام متون از طریق کلمه، ترکیب واژه‏ها

· جستجوی موضوعی در بیش از ۸۱ هزار عنوان باب از طریق فهرست گزینشی

· امکان انتقال مستقیم متون منتخب به محیط Word ، یادداشت و ذخیره به شکل‏هاى مختلف همچون زرنگار و…

· متن کامل ۱۰ دوره لغتنامه عربی و فارسی در ۶۲ جلد و با قابلیت جستجو از طریق ریشه و مشتق

 

 

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان   تعداد : ۱ CD  قابل اجرا در : رایانه تولید کننده : موسسه نور

 

 

۴ نظر

  1. با سلام پطور میشه این نرم افزار را خریداری کرد

  2. با سلام اینجانب هرچه قدر در سایت مورد نظر می گردم این نرم افزار را نمی یابم لطفا راهنمائی بفرمائید چه طور می توان این نرم افزرا را خریداری کرد

  3. ممنون.خیلی عالی است.موفق باشید. انشا الله اجرتان باخدا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*