چرا خودکشی؟

ⒾⓈⓁⒶⓂⒹⓄⓦⓃⓁⓄⒶⒹ
وارث: حضرت آیت‌الله العظمی صافی گفتاری درباره خودکشی بیان کرده است.
متن گفتار مطرح شده این مرجع تقلیددراسلام دانلود شیعیان بدین شرح است:

خودکشی از محرّمات کبیره و عامل آن، مرد باشد یا زن، مستحق عقوبت و عذاب شدید الهی است و اگر شخص، مجنون و مختلّ‎الحواس نباشد، این گناه علامت ضعف عقیده به مبدأ و معاد و نداشتن صفت صبر و مقاومت در برابر شداید و دشواری‌های زندگی و نومیدی از خداوند متعال است.

شکست‌های غیرواقعی

بیشتر افرادی که مرتکب این معصیت می‎شوند، یا اسیر یک سلسله اوهام و خیالاتند که از یک جهت شکست‌هایی، که در واقع شکست نیست، مثل شکست در بازی‌ها یا بالاتر زناشویی‎ها و ازدواج‎ها، دست به این عمل می‎زنند، یا در اثر فشارها و سختی‌های زندگی خودکشی می‎نمایند.

دنیای پر از فراز و نشیب

ⒾⓈⓁⒶⓂⒹⓄⓦⓃⓁⓄⒶⒹ

به‌طور کلی به این اشخاص باید تذکر داد که دنیا همه‎اش فراز و نشیب و تغییر و تحوّل است و اشخاصی در زندگی واقعاً شکست می‎خورند، که روحیه صبر و مقاومت نداشته باشند و با یک پیشامد و یک امر ناملایم و ناگوار، روحیه خود را ببازند و خود را بیچاره بشمارند. افراد موفق که بر مشکلات فایق می‎شوند، به اراده و همت و عزم خود اعتماد دارند و با توکل به خداوند متعال، بر مشکلات صابرند و با قلب محکم و استوار و امید به آینده با هر پیشامد ناگوار، دست‌وپنجه نرم می‎کنند.

آسایش پس از سختی

تاریخ بشر پر است از فرج بعد از شدّت و گشایش و رفاه و توانگری بعد از تنگی و گرفتاری و فقر‌؛ مردان و زنان موفق از هیچ حادثه‎ای تکان نمی‎خورند و عقب‌نشینی نمی‎کنند‌؛ به فضل و لطف خدا اعتماد دارند و این آیه را با مضمون بلند آن همواره به خاطر دارند که: ﴿فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً* إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً﴾.[۱] آسانی‎ها از میان دشواری‌ها رخ می‎دهند و روشنایی‌ها بر تاریکی‌ها غلبه می‎یابند.

صبر، اصل ایمان

باید این افراد را به صبر سفارش کرد که صبر از ایمان، به‌منزله سر، در جسد است.[۲] امید است این نصیحت در قلوب، مؤثر و نافع باشد. والله ‎العالم.
[۱]. انشراح، ۵-۶. «بی‌گمان در جنب دشوارى، آسانى است. آرى، در جنب دشوارى آسانى است».

[۲]. نهج‎البلاغه، حمکت ۸۲. «فَإِنَّ الصَّبْرَ مِنَ الإِیمانِ کَالرَّأْسِ مِنَ الْجَسَدِ».

ⒾⓈⓁⒶⓂⒹⓄⓦⓃⓁⓄⒶⒹ

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*